CBD - vanjski uzgoj i navodnjavanje

Bok ekipa. Zanima me koliko je po hektaru zemlje potrebno cisterni vode za kap po kap sistem?

1 Like

Jako puno, a od kud bi punio cisterne?

3 Likes

Pa kao sto sam rekao,iz rijeke Korane.

2 Likes

Raspitaj se dole po Bos. krajini, da nema ko da prodaje polovan sistem, ima ih dosta kojima je biznis sa malinama propao :wink:

3 Likes

Imam 8 hektara zemlje raspoloziv za uzgoj,od toga 4 hektara blizu rijeke Korane…samo me zanima koje su moje opcije.

2 Likes

Ako je iz Korane, onda samo nabavi dosta cisterni koje češ puniti kad ih isprazniš. Mada nije ni teško izračunati. Internet i istražuj kakav sistem češ kupit te kolko ti taj sistem troši na dnevnoj bazi.

2 Likes

Onda ti je najbolje pumpu za vodu spojit na okiten i dalje u kap na kap… Koliko uopće planiraš biljaka?

2 Likes

@5ar Ove godine planiram posaditi svega stotinjak komada da vidim kako to sve funkcionira,da naučim što više o samoj konoplji i da vidim kakva mi je zemlja i sam taj kraj za uzgoj konoplje. Mislim da bi zemlja i sam taj kraj trebali biti jako pogodni za sadnju konoplje,jer davno prije tamo se je sadila konoplja i naši stari su mnogo stvari radili od nje.

1 Like

Za stotinjak biljaka ti je dovoljna jedna cisterna.

3 Likes

@Flo Puno hvala na klipovima o navodnjavanju.

3 Likes

ja ove godine idem na 200 feminiziranih biljki i nama je žena iz jedne firme gdje smo uzeli navodnjavanje savjetovala da spojimo pumpu direktno na sustav, znači bez ikakvih cisterni… imamo kapaljke sa protokom 8 litara na sat i motornu pumpu koja vuče vodu iz Orljave (mala rijeka u Požegi) direktno u sustav… istina nismo još isprobali kako to funkcionira jer su cure još pod lampama, ali predpostavljam da je stvar samo koliko jaku pumpu imaš… imam iskustva sa navodnjavanjem batata i redovi su mi bili po 100 metara i tu se sistem kap na kap sa SLOBODNIM PADOM nije pokazao kao dobro riješenje jer sadnice na početku reda dobiju kud i kamo više vode nego ove na kraju reda, znači slab mi je bio pritisak, a nisam mogao dići cisternu na 2-3 metra visine jer ona onda mora biti fiksna, a meni to nije odgovaralo jer mi voda nije bila blizu pa sam svaki put vozio cisternu da je napunim… u svakom slučaju treba naći neko riješenje jer bez navodnjavanja su rezultati neusporedivo slabiji… ili moraš zaljevati ručno, a za 200 komada bi to trajalo pola dana, jer računaj i da 2 minute na svaku potrošim to je preko 6 sati

i zanima me na koji ih razmak misliš saditi?

2 Likes

Bok. Hvala sto ste podijelili svoje iskustvo samnom. Zanima me zašto niste pokusali pumpati vodu iz Orljave u cisterne? U gore navedenom videu lik pumpa vodu u cisternu iz 400m udaljene rijeke-potoka? Negdje ovdje sam procitao da je Hrvatskoj zabranjeno koristenje feminiziranog sjemena- taj podatak je meni totalni apsurd…sad vidim da vi idete tako pa me zanima da li ste to provjerili i da li je to ipak dopusteno…tj…izgleda da neki pricaju totalne gluposti,a od ministarstva dobit takve informacije je gotovo pa ne moguce. Gdje ste nabavili feminizirano sjeme? Ja sam ove godine planirao posadit svega 100 komada i to direkt sjeme u zemlju pa sto bude. Želim iz toka puno naucit pa ako vidim da se isplati imam jako puno zemlje za puno ozbiljniji projekt sljedece godine.pozzz

2 Likes

Jednostavnije je da je pumpa spojena direkt u sustav, ja sam si znao izračunat koliko dugo hoću da zaljeva i onda sipam benzina u pumpu za recimo pola sata ako hoću pola sata da zaljeva i samo upalim i odem, pumpa se sama ugasi kad nestane goriva…
Za sjeme je bitno da imaš račun i da je sjeme na sortnoj listi, to jel fem ili ne te nitko ništa ni ne pita…

3 Likes

nećemo koristiti cisterne jer nam je ovako lakše i vjerujemo da navodnjavanje bolje funkcionira s pumpom nego slobodnim padom… fem sjeme je dozvoljeno, to smo provjerili u ministarstvu, uostalom tko ti može reći na polju koja je biljka fem, a koja regular? u našoj državi imaš doslovno 3-4 ljudi u ministarstvu koji znaju o čemu pričaju i do njih je teško doći, ostali se uče baš kao i mi svi tu na forumu… savjetodavne službe i razno razne agencije doslovno nemaju pojma… mi ćemo ih sadit u velike cvijetnjake pa su nam u agenciji za plaćanje rekli da mora ići u zemlju tj. da je zabranjeno u cvijetnjake??? onda smo tražili njihovog šefa koji je reko da možemo… ovo ti je samo jedan od primjera… onda su nas tražili uvoznu dozvolu za sjeme koja nam uopće ne treba i tako redom… sjeme smo kupili jedan dio u Austriji (Carmagnolu) , a drugi dio smo tu preko foruma došli do Fibora iz Švicarske… Carmagnola nije isklijala barem 30-40% tako da s tim sjemenom nismo zadovoljni (bilo je sitnih svijetlih sjemenki i odma se moglo vidjeti da od njih ništa, a platili ih ko suho zlato), a Fibor jedno 10% (što je normalno)… ako želiš puno naučiti neka ti prva lekcija bude da ako budeš stavljo sjeme direkt u zemlju na polje računaj da ti se barem 50% neće primiti… neka me ispravi neko ako griješim

1 Like

Ako si uzeo sjeme iz cbd logisticsa preporučio bi ti da prebaciš na 12-12 da vidiš spol prije nego sto staviš u polje jer smo mi imali 25+ muških od nekih 80, a isto smo uzeli feminizirane…

2 Likes

Da valjalo bi provjeriti. Evo i kod mene 3 jajana na 20 biljaka. Ali zato im je klijavost bila skroz ok. @nikkkaa_mmmsd kak si uspio dobiti bilo kakav odgovor od ministarstva?

1 Like

I meni je klijavost Carmagnole oko 30% al sjeme mi je od lani, prošle godine je bila 90%.

1 Like

znači sjeme smo uzeli ovdje i platili 6 eura komad… sad kad su već nekih 15ak cm velike na prvu skužiš koja je carmagnola jer su listovi malo zgužvani i žućkasti, a fibor je prekrasan i zdrav (stavim slike kad mi se bude dalo), znači sjeme je loše i gotovo… neću ih prebacivati na 12/12 jer ću ionako biti u polju svaki dan (iza kuće mi je) i paziti da nema muških… zaključak je ni slučajno ne uzimati sjeme s ove stranice… neke su čak i izbacile klicu koja je jednostavno požutila (kao da je počela truniti) i takva se ni jedna nije primila…
računali smo na 200kom ali zasad imamo oko 170 pa bi mi dobro došlo još 30-50 sjemenki ako ima tko za prodati?

što se tiće ministarstva išao sam i osobno tamo (inače ministarstvo poljoprivrede je na 5 adresa u ZG), zvao ih 300 puta i nikakav odgovor nisam dobio dok nisam došao u agenciju za plaćanje i onda su me oni tražili uvoznu dozvolu za sjeme, kad smo im rekli da nismo nikad čuli za to onda su nas uputili na ministarstvo, jer u agenciji nemaju pojma inače o uzgoju konoplje, a pogotovo na način na koji mi to radimo… ugl ak misliš sam doći do nekog pametnog u ministarstvu zaboravi odma i uštedi si živce i vrijeme… mora te spojiti neko iz tih državnih agencija itd… na kraju se ispostavilo da nam ta dozvola uopće ne treba i rekli su nam da će nam se javiti kroz tjedan dana i pogađate niko se nikad nije javio pa mi njih zovemo svakih malo, tj. imamo kontakt od jednog gospodina koje se stvarno kuži, pogotovo pravno, ali očito je među rijetkima koji ima takvog znanja i iskustva pa je razapet na milijun strana i čovjek jednostavno ne stigne sa svakim pričat, a vidjet se pogotovo…

2 Likes

By the way, ja sam ujaku za maline kod ove firme porucivo sistem za navodnjavanje:

Sigurno se moze koristiti i kod uzgoja kanabisa :slight_smile:

2 Likes