Kannabis i migrena

Dr. Ethan Russo je pretpostavio da neki oblici migrene mogu biti posljedica nedostataka endokanabinoida. Budući da se simptomi ozbiljnih bolesti ponekad krivo interpretiraju kao migrena, pacijenti se uvijek trebaju savjetovati sa liječnikom o pravilnoj dijagnozi I terapiji teških glavobolja.

Trenutačno se migrena promatra kao glavobolja u niz koraka. Pacijent se susreće s uzorkom migrene ili okidačima boli kao što su: jako svijetlo, glad, kemikalije u hrani, hormoni I drugo. To izaziva kemijsku reakciju u mozgu, onu koja može normalno stimulirati endokanabinoide radi ponovne uspostave ravnoteže.zbog nepoznatog razloga kod pojedinaca koji pate od migrene ne otpuštaju se uvijek ovi endokanabinoidi, pa ta odsutnost može uputiti na nedostatak kanabinoida. Bez kanabinoida koji normaliziraju komunikaciju, stanice za osjet boli u moždanom deblu otpuštaju neuropeptide, koji aktiviraju ostale stanice za osjet boli da otpuste još neuropeptida, čime postaje kaskadna reakcija. Ovaj pritok neuropeptida uzrokuju abnormalno širenje krvnih žila na površini mozga. To izaziva porast tlaka, pa time I edem okolnog tkiva te uzrokuje silovitu bol.

Postoje dva pristupa doziranju konoplje preventivni I simptomatski. Svrha preventivnog je smanjiti učestalost I intenzitet glavobolja. Simptomatski pristup olakšava bol I mučninu povezane s migrenom nakon njezina početka.

Namjena preventivne je dopuna endogenih kanabinoida njihovim ekvivalentima iz biljke Cannabisa. Pacijenti uzimaju malu dnevnu dozu često manju od 2.5 miligrama THC-a, što uzrokuje malu ili nikakvu intoksikaciju.

Simptomatsko olakšavanje je najučinkovitije ako se uzme u ranom stupnju migrene. Sublingvalna primjena, ili pušenje ili isparavanje do 10mg može pomoći ako pacijent već povraća. Ako se migrena pojačala, doze od najviše 25 mg THC umiruju pacijenta I ublažavaju mučninu. U kombinaciji s CBD-om stvarate umirujuće učinke na cijelo tijelo

Za tenzijske glavobolje određuje se doza od 2.5 do 5 mg THC-a.

3 Likes

Vec skoro 3 godine konstantna glavobolja, nekad vise nega manje, “na bazi stresa” ali THC definitvno odmaze u mom slucaju, glavobolje mi budu jace, misici se jos vise stisnu umjesto da se opuste ali to su neki momenti kad vutra pocne da ima kontra dejstvo. Koliko god da je volim i posvecen sam joj, vutra je psihoaktivna supstanca i na svakoga ce djelovati drugacije. To i je poenta legalizacije i ono sto pokusvamo da uradimo - da znamo sta konzumiramo, koji je terpenski profil, sta nam pase sta ne, koji omjer kanabinoida itd. Regulacija CBD i THC trzista nam je potrebna pod hitno.

1 Like

Moraš paziti na količinu THC-a za takvi tip lječenja, plus dodatak CBD. Znači za simptomatsko lječenje je max doza 25 mg i ako su takve glavobolje bilo bi dobro uzimati oralno ali nikako pušenjem. Doza je uvjek najbitnija kod lječenja sa Cannabisom. Probaj tjedan dana izregulirati dozu THC-a i trebao bi uvidjet promjene. :peace:

3 Likes

Sve probao, CBD, THC, CBN, THC CBD 1:1, alternativnu medicinu… Znam da je na psihickoj bazi dosad mi je to jasno. Ali kao sto rekoh, svakom pase nesto drugo, nekom ne pase i nema sanse govoriti i garantovati da ce vutra nekome pomoci ili odmoci. Vecini vjerovatno hoce ali postoje ljudi kojima jednostavno ne odgovara i ne paše. Opet kazem, volim je kao majku rodjenu i apsolutno sam predan biljci ali bas zato sam dobio od nje i najbolje i najgore i stvarno nije sve za svakoga.

1 Like

Medicina je dokazala koja je količina dovoljna za bilo čijii endokanabinoidni sustav . Dakle sve dok se poštuju doze ES on će funkcionirati besprijekorno. Uzmi u obzir da doza THC ispod 5 mg nije psihoaktivna, pa kad uzmeš dozu za tenzenijske glavobolje ( koja je do 5 mg) to ti je ko da uvučeš dim dva od cjelog jointa sa THC marihuanom. Ti si vjerojatno svoj ES prezasitio sa THC-om i zato ti je tako. Prevelike količine THC isto tako mogu izazivat i mučnine i glavobolje. Zato uvjek napominjem da je doza bitna i pomoč će svakom čovjeku. Isto i govore sve studije o lječenju sa kanabisom. Nisam ja taj text izvukao iz glave pa da bi išao govorit ljudima što je dobro a što ne. Svaku moju rečenicu potvrđuje studija

1 Like

Sve se slazem i ne mislim da si ista lose rekao, ali iz licnog isksutva, nekog ko je okruzen konzumentima i ko se bavi kanabisom poslovno, ko je preputovao pola sviejta samo da istestira sorte, nacine konzumacije, konzumira najbolje od najboljeg, trava nema istu dozu za svakog i nece svakome pomoci. Nece izlijeciti svakog, nekom ce odmoci. Mnogima ce pomoci ali 5mg thca, kojeg thca? Koji terpenski profil? Koliko tacno svakog terpena? Pocnimo od toga.

3 Likes

Ovdje se ne priča o THCA… Trebao bi čitat sa razumjevanjem pa onda razmislit što točno pročitaš. Svi ostali razumiju jedino je tebi to neshvatljivo. Opet napominjem, možeš probat najfinije i najbolje strainove a opet ako pretjeraš sa količinom neče bit nikakvog medicinskog efekta. Ovdje se priča o vrlo malim količinama THC-a, strainovi koji su se koristili u istraživanjima su sadržavili 2 ili 4% THC-a. A ako te baš interesira kako koji terpen djeluje ima tema o terpenima. Ovdje se piše kako THC djeluje na migrenu i glavobolju.
I da, svaki čovjek može konzumirat do 5mg THC i neče osjetit psihoaktivnost. A trava može odmoč samo ako se pretjeruje, doza je najbitnija

1 Like

Moram nesto napisat, vec 15 godina imam probleme sa sinusima, alergijama. Samo dobijem antibiotike, tablete za alergiju, sprej za nos I to je to. Uzasna bol do mu nine. Samo mogu reci da me CBD ulje spasilo. Ponekad me zaboli, ali ni blizu kao prije. :blush:

2 Likes