Legalni uzgoj kanabisa CBD - popis sorti

:green_heart:Legalan uzgoj konoplje danas je brži i lakši za sve Hrvate !
Mnogi nisu ni svjesni da konoplju mogu legalno uzgojiti u svom domu – 100% u skladu sa zakonom čak i kao privatna osoba bez poduzeća.

:blue_book:Prije gotovo godinu dana – 25.04.2019 , izmjenom zakona
(https://www.zakon.hr/z/293/Zakon-o-suzbijanju-zlouporabe-droga) i novom regulacijom konoplje omogućile su se 3 bitne stvari

** Smijete saditi industrijsku konoplju na površini manjoj od jednog hektara – izvrsno za indoor ili balkonski uzgoj! *
** Može se koristiti cijela biljka – za prehranu, gradnju, vlakno i sl.*
** Pojednostavljena i ubrzana registracija uzgajivača – Skinite obrazac, ispunite za nekoliko minuta i pošaljite na mail Ministarstva poljoprivrede!*

:heavy_check_mark:Kako postati legalan uzgajivač CBD-a u 3 koraka:

1. Imati uvjete i mjesto za odvijanje sadnje (indoor-outdoor)
  2. Skinuti obrazac sa stranice Ministarstva poljoprivrede
    https://poljoprivreda.gov.hr/UserDocsImages/dokumenti/poljoprivreda/duhan_konoplja/Upis_u_Evidenciju-Obrazac.doc
  3. Nakon popunjavanja i slanja obrazca možete Odmah krenuti u uzgoj CBD cvijetova
    Time dobivate status registriranog uzgajivača kao PRIVATNA ILI PRAVNA OSOBA.

:information_source:Za one koje žele znati više:
Ovim Vam se putem omogućava uzgoj određenih sorti industrijske konoplje s niskim sadržajem THC-a i visokim sadržajem CBD-a koje su pogodne za CBD ulje, CBD cvjetove ili ostale brojne proizvode
– čaj, brašno, hempcrete, drvna masa, biogorivo, bioplastika , papir od konoplje, vlakno …

EU sortna lista: Popis svih vrsti konoplje legalnih za uzgoj u EU
Ovdje su navedene sve sorte konoplje s EU sortne liste. Navedene sorte su legalne za uzgoj nakon slanja obrasca u Ministarstvo, no to ne znači da je svaka pogodna za uzgoj na našim prostorima uz našu karakterističnu klimu, osim ukoliko se planirate baviti indoor-om ( unutarnjim uzgajanjem ).

Vrste konoplje s EU sortne liste:

• Armanca
  • Asso
  • Austa SK
  • Balaton
  • Beniko
  • Białobrzeskie
  • Cannakomp
  • Carma
  • Carmagnola
  • Carmaleonte
  • Chamaeleon
  • Codimono
  • CS
  • Dacia Secuieni
  • Delta-405
  • Delta-llosa
  • Denise
  • Diana
  • Dinkatou
  • Dioica 88
  • Earlina 8 FC
  • Eletta Campana
  • Epsilon 68
  • Fedora 17
  • Felina 32
  • Férimon
  • Fibranova
  • Fibrante
  • Fibrol
  • Fibror 79
  • Finola
  • Futura 75
  • Futura 83
  • Glecia
  • Gliana
  • Glyana
  • Henola
  • Ivory
  • KC Bonusz
  • KC Dora
  • KC Virtus
  • KC Zuzana
  • KCA Borana
  • Kompolti
  • Kompolti hibrid TC
  • Lipko
  • Lovrin 110
  • Marcello
  • Markant
  • Monoica
  • Orion 33
  • Rajan
  • Ratza
  • Santhica 23
  • Santhica 27
  • Santhica 70
  • Secuieni Jubileu
  • Selun
  • Silvana
  • Succesiv
  • Szarvasi
  • Teodora
  • Tiborszallasi
  • Tisza
  • Tygra
  • Uniko B
  • Uso-31
  • Villanova
  • Wielkopolskie
  • Wojko
  • Zenit
  • Adzelvieši
4 Likes

Super si to napisal :fist_right: ali u Hr možeš od ministarstva dobit samo Carmagnolu. I to svi CBD-aši sade

1 Like

Ja sam registrirani proizvođač. Smiju se ssadit sve sorte koje su na eu sortnoj listi. Većina nas koji radimo selektivni uzgoj sadi Carmagnolu jer smo sjeme nabavljali preko jedne udruge koja je imala to sjeme. Inače večina firmi koja prodaju sjemena je iz Italije i zbog sranja sa coronom tamo u proljeće naručeno sjeme je kasnilo tak da smo ove godine većina na Carmagnoli. Meni je kasnije stigla i Finola koja je jedini automatik od sorti sa liste…
Evo koje se sorte smiju sadit…
https://ec.europa.eu/food/plant/plant_propagation_material/plant_variety_catalogues_databases/search/public/index.cfm?event=SearchVariety&ctl_type=A&species_id=240&variety_name=&listed_in=0&show_current=on&show_deleted=

5 Likes

Kako nas valjaju ovi iz udruge :roll_eyes:
Vrijeme je da krenem sam. Tnx na info :v:t5:

1 Like

@5ar @Debeli @Mr.smokeallot ako imate provjerene informacije, ili možete proslijediti na neki sajt, slob ostavite informacije/linkove, pa ću to quotat (ili neko drugi od ekipe) na kraju prvog posta od kolege debelog, tak da bude sve na jednom mistu, i hvala unaprijed, pozz

2 Likes

Što se tiče prijave za uzgoj industrijske konoplje lani je promjenjen zakon i prijava je jako jednostavna…
https://poljoprivreda.gov.hr/vijesti/proizvodjacima-industrijske-konoplje-olaksan-uzgoj-i-omoguceno-koristenje-cijele-biljke/1371?fbclid=IwAR3cto0tcznPrnRh6w7Ofq0AnsushRipI2YDCGvz3y0Z_na25GsVuNIR3zM
Na ovom linku na dnu članka imate za skinuti obrazac za upis u evidenciju. Njega skinete, popunite, potpišete, uslikate i sliku pošaljete ministarstvu poljoprivrede na mail koji je na kraju članka i to je to, upisani ste u evidenciju…
Kod popunjavanja obrazca površina zemlje se piše u hektarima ali sa ovom promjenom zakona od lani hektar više nije minimalna površina na kojoj možete saditi nego prijaviti možete i samo 1 kvadratni metar (npr. za 1 kvadratni metar upišete 0.0001 hektara)
Broj katastarske čestice nađete ovdje http://www.katastar.hr/

3 Likes

Sjeme sorti sa eu liste nije feminizirano mada sad u zadnje vrijeme vidim da se pojavljuje i feminizirano ali i dosta skupo, pogotovo ako vam treba par tisuća komada…
E sad imate soluciju da sadite ne feminizirano pa da imate pola muških a može se i napraviti selekcija u startu pa sadite samo ženske. Ja sam ih npr. od klijanja stavio na 12/12, kad su procvjetale odvojio sam ženske i vratio ih u vegetaciju a može se raditi i sa klonovima…

3 Likes

Super @Debeli :ok_hand::+1:
E to me baš zanimalo, gdje got naletim svi sade Carmagnola-u, a na popisu ima 80 sorti. Zakaj je to tak? Ja baš oču Teodora :thinking::stuck_out_tongue_winking_eye:

1 Like

Da zaboravil Sam da HR nije u EU :rofl::joy:
Istrazim Jos oko toga vise pa napravim update :slight_smile:

2 Likes

Ko će ga znati, možda zbog stabilnosti genetike, ne varira thc postotak, stabilan postotak cbd-a ima, pa je lakše takvo nešto kontrolirati, a možda i zbog patenta, svaku tu sortu je neko bridao, ne vjerujem da će HR vlada dati novce i novce na kojakve firme iz Španije koje drže patente na cbd sjeme, tako da im je isplatnije izabrati jednu sortu koja se pokazala sa stabilnošću, ako griješim, ipsravite me :smiley:
Znam samo da Vivacell biotechnology iz Španije drži više patenta na većini poznatih cbd sorti koji se sade po Europi, a da će ti tek tako neko dati patent na svoje sjeme, ne bih rekao, istu stvar smo vidjeli i kod monsanta, tako da je lakše jedan strain distrubirati zbog kontrole i manjih troškova, jer ipak ti vlada daje 1000 sjemenki, ne? Znači i oni to na kraju od nekog nabavljaju, sigurno ne za džaba…

1 Like