Nedostatak\deficit Fosfora (P) deficiency

Fosfor\ Phosphorus P

Fosfor igra važnu ulogu za sve žive organizme i važan je hranjivi element za biljke i životinje.
Ima ključni položaj u procesima izgaranja stanice i u ukupnom prijenosu energije biljke.
Također je “gradivni blok” staničnih stijenki, DNA i svih vrsta proteina i enzima. Za mlade je biljke neophodna prisutnost fosfata; oko 3/4 fosfora potrošenog tijekom životnog ciklusa biljke apsorbira se u prvoj četvrtini njezina života.
Najveće koncentracije fosfora nalaze se u dijelovima biljke u razvoju: korijenju, mladicama i vaskularnom tkivu.

O Fosforu ukratko.

Fosfor i koja mu je uloga?

-Fosfor ima ključnu poziciju u staničnim procesima i ukupnom prijenosu energije biljke.
-Također “gradivni blok” - između ostalog - staničnih zidova i DNA.

Što možeš vidjeti kod nedostatka Fosfora?

-Mala biljka s ljubičastim / crnim nekrotičnim dijelovima lišća.
-Listovi postaju neispravni i smežurani.

Što možeš učiniti kod nedostatka Fosfora?

Pomiješajte anorgansko Fosforno gnojivo kroz smjesu za sadnju ili dodajte dodatni tekući fosfat kada uzgajate u hidroponiji

Simptomi nedostatka Fosfora

• Biljke ostaju prilično male s ljubičastim / crnim nekrotičnim dijelovima lišća, koji kasnije postaju neispravni i smežurani.

Razvoj nedostatka Fosfora

• U početku biljka postaje tamnozelena - druga vrsta tamnozelene (plave / zelene) kakva se pojavljuje kad nedostaje Kalija. Usporen je rast u visinu i razvoj bočnih grana biljke.
    -Nakon 2 do 3 tjedna na starim i srednje starim listovima pojavljuju se tamnoljubičaste / crne nekrotične mrlje, čineći lišće deformiranim, nepravilnim.
  • Ljubičaste / crne nekroze šire se na stabljiku lista.
    -List se okreće, znatno se uvija i odumire.
    -Mrtvi listovi su uvijeni i smežurani, imaju tipičnu oker ljubičastu boju i otpadaju.
  • Biljka cvjeta u potpunosti, ali prinos će biti minimalan.

Razlozi za nedostatak Fosfora

Zbog niskih koncentracija u kojima se Fosfor pojavljuje u prirodi, afinitet biljnih stanica za Fosfor omogućuje laku apsorpciju kroz cijeli korijen.
Stoga se nestašice ne događaju često, osim kada:

-Rastući medij ima previsok pH (viši od pH 7). U takvim slučajevima biljka ne može apsorbirati Fosfor zbog činjenice da se razvijaju netopivi fosforni spojevi.

-Ako je tlo je previše kiselo, ili prebogato željezom i cinkom. To ometa apsorpciju Fosfora. Fosfor se više ne može apsorbirati.

Rješenja za nedostatak Fosfora

Uvijek koristite anorganske fosfate jer se oni lako apsorbiraju. Također uvijek miješajte fosfatno gnojivo kroz smjesu za sadnju.

Kad je pH previsok, zakiselite medij razrijeđenom otopinom Fosforne kiseline. Odaberite proizvode koji imaju zajamčeni postotak Fosfora na ambalaži.
Proizvodi sa Guanom​:bat: bogati su Fosforom.

5 Likes

Hvala, to mi treba, sad ću lakše skužit na svojim papričicama jer uvjek neke pikice , ali imam i ja bočica, Biobizz moj favorit​:ok_hand::seedling:

2 Likes