Prodaja konopljinog cvijeta

Pozdrav ekipa,

Posadio bih konoplju u vrtu, s ciljem prodaje cvijeta otkupljivačima. Jedini dio u poslovnom planu koji mi fali su upravo ti otkupljivači - koliku cijenu mogu očekivati za 1g cvijeta, ako prodajem na veliko?
Također, ako mi količina THC-a u cvijetu pređe 0,2%, mogu li svejedno prodati cvijet (za ulje ili nešto drugo)?

Ovo je prva godina da se bavim uzgojem konoplje pa me zanima što približno mogu očekivati, kako bih znao izračunati je li mi isplativo investirati i koliko…

2 Likes

Pozdrav i dobrodsao na forum :slight_smile:

Outdoor cijena ne ide na gram neko na kilogram. Najvise zarade ima na smokable trzistu, ali za to outodor cvijet sve manje i manje prolazi, u Evropi pogotovo. Cijene otkupa koje ljudi traze (300+ evra po kilogramu) su nerealne za outdoor. Ljudima jako dugo tako stoji produkt i stvarno ne znam na kraju sta rade s njim. Cijena za biomasu i ekstrakciju je 1-3 evra po postotku cbd-a po kilogramu. Znaci ako imas cvijet od 10%, 10*3 evra=30 evra po kilogramu (u najboljem slucaju, ali tu cijenu je sve teze dobiti jer ima dosta uzgajivaca koji idu sa cijenom i ispod jednog evra). Jedino da uzmes i da probas plasirati svoj brend od svog cvijeta pa da vidis kako ce proci. Outdoor koji je trenutno u prodaji jednostavno je preskup za samu kvalitetu. Svako ko hoce da ga konzumira moze da naruci kilu bilo gdje iz Evrope, bolje genetike nego domace i da bude miran pola godine za 200-300 evra.
Ili na kolicinu, ako imas 10+ hektara, selektivnog uzgoja to je vec isplativo sa par certifikata, moze se postici solidna cijena, ali nemoj ocekivati da ce ti neko zvoniti na vrata i traziti da kupi nego moras da se povezes sa trzistem i ozbiljnim otkupljivacima.

Drugarski savijet - ako uzgajate samo zbog zarade, kao poljoprivrednici, biznismeni ili sta god… Nemojte. Evropa je zasuta svakakvim proizvodima, vecina takvih nece uspjet prodati nista ako ne znate gdje da prodate i ako niste u cijeloj priči. Ovo nije kukuruz, pšenica i ostale kulture koje su potrebne vecini stanovnista svaki dan. Ako morate prodat preko foruma i fejsa, od toga nema ništa. Posadite bolje nesto drugo ili ulozite u nesto drugo. Nemojte slusati toga Bosnica (dosta ljudi je uslo u sve zbog njegove price), čovjek ne iznosi ni blizu tacne informacije o tome kakve su cijene zapravo. Ono sto on govori su cijene za totalno drugo trziste koje je takodje dosta zasiceno i ljudima koji nisu aktivni na sceni i ovo im nije prioritet jednostavno ce biti jako tesko prodat produkt.

2 Likes

Odradi ti par komada u taj vrt. Selektiraj i sadi samo zenke. U najgoru ruku napravit ces ulje i rijesit ce se viruj mi. Mozes i caj od trima, bar za svoju ekipu. Bolje da daju tebi 40/50kn za 50g caja nego nekom drugom. Pogotovo ako je to par komada(30-40) i ako se posvetis growu, nemoze to ispast lose. Ja bi prvi pljunia 300€ za kilu +10% cvijeta. a viruj mi i mnogi bi.

2 Likes

@indicalover

Hvala ti na odgovoru. Ma i mislio sam prodavati na kilu, samo ne vidim opciju za edit posta na forumu…
I meni su se na prvu činile pretjerane nekakve priče o bajnim cijenama, ali rekoh ne poznajem tržište, a znam da se otvara.

Ono što mene brine je kako čujem informacije sa različitih strana da ljudi imaju i po €30-40k zarade na 500 kvadrata površine u outdoor uzgoju. Nijednu kulturu ne poznajem koja bi mogla donijeti tolike prinose na tako maloj površini, pa mi sve zvuči nategnuto.

Ako ništa, možda nije loše pokrenuti ni svoj brend cvijeta, mada onda za to treba malo više šuške i znanja :slight_smile:

2 Likes

Dobrodosao/la na forum :slight_smile: @ratepS
by the way, kod vas dole u HR je problem taj index sa eu sortama, gdje ciljano morate uzgajati ono sto vam je odobreno, genetiku koja je isključivo kreirana za industrijalni uzgoj → bio masa, zato i sami kvalitet vanjski nije za pušiti, nit niko normalan želi to pušiti, dok recimo kod Švicaraca je obrnuto, kod njih se više traži outdoor kvalitet nego indoor, a to si mogu priuštit jer i sami zakon je naravno drugačiji, dopušteno im je imati do 1% thc-a u cvijetu, zato imaju veći izbor u križanju nove genetike zaosnovate na kojakvim poznatim sortama, koje daleko bolje izgledaju nego ovo što se po HR sadi, i sama razlika po profilu terpena (samog mirisa) je znatno bolja zbog povišenog postotka thca jel, što želim reći, ako imaš zemlje viška, i već sadiš kukuruz, ječem, pšenicu, šta god, pa si želiš malo doprinos poboljšati, MOŽDA bi se dalo uzeti zasaditi 50-150 biljaka dodatno, pa et malo se na početku povezati sa domaćom CBD scenom i da naučiš osnovno, ali sada ulagati sav kapital što imaš u taj posao, ja to ne bi radio, jer konkurencija je velika, ostat ćeš samo na troškovima, prije bi pričekao dok se zakon ne poboljša, i onda uletit sa kvalitetnim sopstvenim crossom (ili uvezenim sa cbd tržišta u Austriji i Švicaskoj, 50 godina smo iza njih :sweat_smile:), i istim brendom plasiraš se na domaćem tržištu gdje sa kvalitetom konkureciju stvaraš, jer kada pogledaš na današnje CBD tržište u HR, svi sade jednu te istu genetiku, ili ono što je odobreno na eu indexu, znači po čemu bi sada ti bio bolji od njih, osim ako se nisi specijalizirao na ekstrakcije i imaš profesionalnu opremu, e onda se možeš izdići iz prosijeka, pa recimo svoje ekstrakcije prodavati na svom šopu, a ovamo kupuješ bio masu za malu svotu od ovih najhapanih likova koji sada onmass sade cbdušu sa željom da dođu do brzog novca, ja lično se ne bi mučio, možda za svoju dušu i želju zasaditi ono da testiraš, učiš, ali inače, ako želiš zgrnuti velike novce na ovom hype valu u vezi cbda, onda prije uloži u ekstrakciju bio mase, i rasprodaji to, velike zarade kao smrtnik od industrijalne cbd sadnje nećeš imati kada uračunaš eventuelne vanjske rizike i samu konkurenciju…

Poz iz Swiss-a

https://www.youtube.com/watch?v=7-_m6uOkJwE

3 Likes

@ratepS
Da, mozda to rade sa pravom gandzom negdje u Kaliforniji, ali ovde to su suplje price, siguran sam. Kao i svuda, ljudi govore da su nesto sto nisu, tako da u se i u svoje kljuse. 1+1 su 2, bilo i bice. Samo otvori oci i stavi se u poziciju konzumenta i ako imas mogucnosti pokusaj mu dati ono sto on hoce.
A brend pokrenes jednostavno - napravis neki mali sajt, par profila na drustvenim mrezama, osmislis strategiju i ono sto reprezentas i krenes lagano skupljat publiku, da se procuje za tebe i budes uporan. Ako je ovo ono sto zelis mislis da je sad najbolje vrijeme, ali na duge staze definitivno, kratkorocno ne pije vode.

@Flo
Sve si objasnio. Da napomenem da je i CBD koji dolazi iz Svicarske, Italije i ostalih drzava uglavnom sprican fejk okusima i kad ga zapalis nema sanse da je to ni okus ni mirs gandze, doslovno fejk terpenima se hedovi spricaju jer prije toga moraju da idu na pranje od THCa jer u veicni slucajeva prelaze dozvoljeni 0.2 limit. Onda se to pusta kroz kojekakve hemijske procese (propan, buran itd) ili vaporiziraju THC iz hedova, samim tim i terpene tako da onda moraju da stavljaju te fejk stvari. I onda dodjes u bilo koji shop koji uvozi te “premium” cvjetove i smuci ti se zivot kad ih pusis.
Sama sadnja iskljucivo za ekstrakcije bilo koje vrste i bilo koje industrije se isplati na kvantitet, ozbiljan kvantitet. Ekstrakcije su takodje upitna investicija jer ih vec ima solidan broj po Evropi koji rade za ne tako prevelike cijene, i dosta ih uzima recimo pola-pola, ali radis ekstrakciju besplatno ili za nisku cijenu.
Clint Younge, tetovirani lik iz ovog videa trenutno uspostavlja operaciju za CBD u HR i na ljeto ce biti ovdje. Cim je on shvatio prednost Hrvatske vjerujem da potencijala ima ali poznavajuci njega i uzgoj u Svajcarskoj na kojem ne radi vise i Holandiji (ogromna kolicina hektara) za biomasu, vjerujem da ce se isto ici na ciljani kvalitet i kvantitet.

3 Likes

@BlackCherry Pa tako nekako sam i mislio, za prvi put nešto sitno posadit, a ako to krene u pozitivnom smjeru onda dalje razvijat. Imam u planu i svoj webshop i brand kako sad stvari stoje, tako da ću i u tu probati napravit razliku od drugih i plasirat se na tržište. No, to je sve u budućnosti, prvo treba imat kvalitetan proizvod :slight_smile:

3 Likes