Šumska zemlja

Pozdrav Ekipa , imam 9 malih sadnica i trebao bih da ih prebacim u veće saksije. Danas sam u sumi skupio zemlju ispod borova pa me zanima ako prosijem tu zemlju mogu li je koristiti dok joj ne bude vrijeme za prebacivanje napolju, prvi put ovo radim pa se trudim da ne grijesim koliko god mogu. …

2 Likes

Pozdrav. Mislim da češ tako unjet puno nametnika pa bi nogao imat i probleme. Bolje uzet neku kupovnu da joj je pH oko 6.5. Tako češ manje pogriješit. Sretno sa biljkom. Počasti nas i sa pokojom slikom :peace:

3 Likes

Nemoj zemlju uzimati ispod borova, previše je kisela ne, ak nemaš nikakve druge solucije, odi u šumu gdje nema borova, pronađi spotove gdje ima debel sloj otpalog lišća, otkloniš ga (gledaj sliku), i pokupiš prvih 5 cm sloja zemlje, zavisi koliko ga ima, poslije toga kroz rešeto…
Poslije isto možeš s kompostom i stajnjakom mješati, u razmeri od 2:1, uz to kompostni čajić od koprive i preslice, full bio budeš :crossed_fingers: samo što @Mr.smokeallot napisa, takav tip zemlje u sebi može sadržavati isto i bolesti, znači radiš na svoj rizik :slight_smile: Ja sam godinama tako si zemlju zbavljao za uzgoj u outu, jer nisam imao druge solucije, vukoje*ina city, i nikada nisam imao problema, čak dobre zemlje isto možeš pronaći ispo/oko istrulog panja ne…

Inače, pročitaj i ovo:

Kada uzimaš zemlju iz šume, ne preteruj, jer na taj način oduzimaš hranjive sastojke drveću i narušivaš prirodnu ravnotežu i tako negativno utičeš na druga bića u šumi. Ne kopaj velike rupe i uzmi zemlje tek onoliko koliko ti je potrebno, i ono što iskopaš, ponovo pokrij taj spot sa lišćom!

Što se tiče same pH vrijednosti u takvom tipu tla kojeg si sam mixaš, bilo bi pametno dodati dolomita, jer ima neutralni pH od oko 7,0 i pomoći će održavanju tla u ispravnom neutralnom rasponu pH koji je optimalan za rast kanabisa, na 20l zemlje ide oko 30 čajni žlica dolomita, uz to je dolomit dobar izvor kalcija i magnezija i sjajna stvar kod dolomita je što djeluje polako tijekom nekoliko mjeseci.

Hortikulturni dolomit najčešće se koristi kao gnojivo za razkiseljavanje tla. Međutim, zapravo ima mnogo više primjena, kako u konvencionalnom, tako i u organskom uzgoju. Dolomit je prirodno gnojivo kalcijem i magnezijem, koje je ponekad potrebno za uporabu u vrtu, bez obzira na razinu kiselosti podloge. Dolomit ima prednost u odnosu na druga vapnenačka gnojiva što sadrži i magnezij, koji je neophodan za razvoj svih biljaka, biljnih i ukrasnih.Dolomitno vapno je mineralno gnojivo, pa ga, kao i kod svih takvih gnojiva, treba vrlo pažljivo dozirati kako bi se postigli najbolji rezultati uz optimalne troškove. Kemijski sastav gnojiva kombinacija je CaCO3 (kalcijev karbonat), CaO (kalcijev oksid) i MgCO3 (magnezijev karbonat). Proporcije ovise o proizvođaču i mjestu gdje se dobiva dolomit.

Pronaći možeš sigurno u nekoj poljoprivrednoj apoteci…

3 Likes

Kupio sam jutros ovu zemlju, sta mislite?

1 Like

1 Like

Zemlja je dobra, posude si trebao napunit do vrha, o onoj u čašici za rakiju ne znam šta bi rekao :slight_smile:
Fali im svjetla, na prozoru ne mogu rast, sutra ih van iznesi na sunce inače ništa od toga… Inače si trebao pratit prognozu pa pričekat par dana sa klijanjem…

2 Likes

Prebacio sam ih sve zasebno u odvojene saksije, iskreno nisam očekivao ovaj snijeg pa cu se do sunca morati poslužiti sa dosta sijalica,kad ih smjestim bit ce slika

E tu zemlju što si kupio, ona je dobra za uzgoj, usput pročitaj:

Znači, riješili smo problem, možemo zatvoriti temu, buduće slike ubacuj ovdje:

Ljep pozdrav, Flo

2 Likes