Vanjski uzgoj konoplje - najbolje metode

Diskusija, i prijedlozi za uspiješan uzgoj industrijske konoplje na otvorenom prostoru:

• Treninzi
  • Sadnice (klonovi)
  • Ishrana (gnojivo)
  • Priprema tla (supstrat)
  • Prevencija

Informacije o sortama:

2 Likes

Pozdrav, trebam par savjeta od indoor ekipe…
Plan mi je ovakav, planiram oko 15.2 stavit klijati 200 biljaka u stiropore i odmah na 12/12. To bi odradio pod ledicama i za te stiropore treba odprilike 1 kvadrat prostora. Tu bi ih držao oko mjesec dana dok ne pokažu spol. Zanima me koju jačinu ledica trebam za to i koja mi je najpovoljnija varijanta?
Nakon toga ih planiram preselit u plastenik na normalno svjetlo i išle bi u saksije od litru na jedno dva tjedna i onda u saksije od 10 litara. Dali su te od 10 l dovoljno velike da ih u njima držim oko mjesec dana? Nakon toga idu u polje nadam se već velike biljke :slight_smile:

2 Likes

Stas se zajebavat, na sve strane se nude fem sjemenke, pa cak se i kod nas mogu nabavit. Al okej ako zelis tako, racunaj da bi ti za to trebalo jedno 200w cfl. Nemogu se tocno sjetit mislim da treba oko 10-12000 Lumena za 1kvadrat(tj preporuca se) kad ih presadis stavi ih odma na 10 L neka sibaju, sto veci pot to bolje al dovoljno je i to. Kolike bi rupe bile za tih 200 komada 20-30L?

2 Likes

Neću fem jer hoću odradit monster cropping, plan je da i biljke budu monster :slight_smile:
Moram presadit prvo u litrene saksije jer ću to presađivat oko 15.3 a tad još kod mene zna bit jako hladno noću pa da ih mogu sklonit ako bude potrebe a ako su tad već u tim velikim to bi mi bio problem…
Ne kopam rupe nego mi polje obrade traktorskom frezom i onda ja još sa motokultivatorom dodatno tu gdje ide biljka.

3 Likes

Sve zavisi od budzeta, ako mislis kratke unutarnje uzgoje raditi, od mjesec dana, mozes i sa HPS lampama jeftino proci u nabavci, recimo, zbavis polovan ekvipment da izguras tu prvu turu, ulagati u LED, samo za 1 mjesec vege, to se ne isplati raditi ako budes ciljao tamo na neke skupe panele tipa sanlight, zeus, i da sada ne nabrajam 50k ostalih proizvodjaca, no, sto bi se moglo napraviti vrlo jeftino, efikasno, i na danasnjem standardu, bi bila solucija sa led stripovima:

U sustini ti bi sa 8 stripova na 240w 1400A potrosnje mogao easy izvuci 2x 1 kvadrat prostora, znaci 4 stripa za taj jedan stiropor, naravno probably 35-40cm udaljeno od biljaka, na 12-12 prvih mjesec dana, vise ti i ne treba, a vjeruj mi na rijec, stripovi su potentni sto se outputa tice, a najjeftinija je solucija…

Samo ja bi se na tvom mjestu odlucio za lm301B 4000k stripove, da malo stretcha dozive, da stem bude jaci/deblji, kada to u out izbacis da su biljke stabilne na vanjske uslove (vjetar primjera radi), kod 3500k imas dosta crvenila, ostat ce kratke/bushy, a inace u industriji vecina fura 4000k spektrum i kroz cvatnju, samo modificiraju dodatno hyper/far red, no posto to tebi ne treba, znaci neces nista fulati :v:

P.S
Ti ne moras iskljucivo sada izabrati ove samsungove stripove od led-tech shopa, ako oces full jeftinije, mozes i sa alibabe poruciti nesto trece, ima i jeftinijih stripova…
Mada, ja bi se prije odlucio za samsungove stripove sa led-techa, pak jedan strip pojedino mozes goniti na maxu od 57,652wati potrosnje :wink: ovako ti je 240w na 8 stripova = 30w pojedinacno po stripu, to bi bilo 4x30=120w (jedan strip daje cirka 6384 lm na 34w potrosnje, posto je 30, racunaj na 6500, znaci, imas 25 000lm na raspolaganju na 4 stripa) rasvjete za jedan stiropor…

3 Likes

@5ar neznam kak ti budu izdrzale mjesec dana u tim stiroporima?. Probaj riješit da ti budu u 0,5l teglicama, jer korijen treba mjesta, a u mjesec dana češ ga imat podosta. A za rasvjetu, složil bi se sa kolegom @Flo stripovi su majka. Žao mi je kaj sam jednom “kolegi” dal par stripova, sad bi ti taman bilo… Uglavnom sasvim dovoljno će ti bit da uzmeš 250w MH lampu, CFL kako spominje @Blackcherry, nebi ti preporučio jer tu lampu držiš skoro pa kod biljaka, zbavi i kakav jeftin vetilator za ispuh, možeš i neki kupaonski, i neki ventilator da ti radi vjetar.

6 Likes

Hvala! Al meni to zvuči kao SF :slight_smile: :laughing:
Nemam baš mjesta, zato sam odustao od HPS i MH lampi al vidjet ću još možda nešta i izkombiniram ako nikako drugačije…
@Mr.smokeallot izdržat će tih 3 tjedna dok ne pokažu spol, to je lani provjereno…
Ovako je to izgledalo, tad sam ih počeo presađivat u veće saksije…

7 Likes

A dobro je, ja sam mislio da su manji kontejneriči. Nije ti to nikakva znanstvena fantastika, pregradi neki kut od metra kvadratnog, možeš i lesonit koristit. Okači lampu, postavi neki ventilatorić, netrebaš čak ni ispuh, samo trebaš provjetravat prostor 3-4 puta dnevno. netrebaš ništa više prostora kad bi koristio MH lampu. A ako imaš love i želiś dobre ledice, možeš naručit 2 Zeusa 308 XT i driver mislim da ti bu za vegu sasvim dovoljno

5 Likes

Samo pazi, presadjivanje 2 puta, thc bi mogao dosta skociti.

4 Likes

Odlične informacije ekipa​:muscle::muscle:zajedno učimo ,zajedno smo jači. Ako hočete manje biljke tipa GRMOVI od 2 m topirajte prvo iznad 6 kata pa za cca 2 tjedna sve te grane topirati ponovo. Samo svakoj biljci dajte mjesta jer to ce bit grm od Cca 2m³ ako ne i 3m³

3 Likes

@Mr.smokeallot jednostavno ovako

3 Likes

Tako je!! Ja bi topira svaki granu po 3 puta i vezivao ih u stranu svaku na svoj stap.

1 Like

@BlackCherry, :seedling::muscle:da, da to je to shema za grmčinu , tako i ja u out-u, a i u indooru.

2 Likes

topiraj do sredine sedmog mjeseca kolko možeš…

3 Likes

Trebao bih pomoc gurua kod indoor ekipe!
Radio bih klonove od industrijalke(fem) poceo bih sredinom 2og mjeseca.
imam dvije opcije:
1.)sator 80x80x160 i hps komplet 400w, nemam jedino filter za prociscavanje zraka, al mislim da mi ni ne treba kad nemam od koga skriti miris. Imam fabric potove od 39,25,19 litara.
2.) u kantunu sobe nalazi se ormar(ŠDV-100x150x200) njega odmakut od zida 1m i imam prostor od 1x1.5m, 2 strane mi drzi zid,jedna strana mi je odmar a na 4-tu stranu bi stavio sper plocu koja bi ujedno bila i vrata za boks. Imao bih vise prostora za rad.Jer onda mi ostaje boks za stavit klonove u njega, stavio bih komplet za vegu sta preporucite cfl,neonke ili nesto drugo(taj komplet moze bit uz hps 400w dok se ne skinu klonovi), a iza ormara stavljan turu regularkih na 12/12 u stiropolima kao sto je to 5ar zamislio, samo kod mene bi isle 2 vrste svake mi treba 100/150 zenskih, nakon sto pokazu spol prebacio bi ih u potove od 2.5L(vrece od nailona 15cmX15cmpromjer/visina)jos tjedan dva na 18/6 i onda bi ih izbacio u palstenik a mozda i direkt u polje. Klonovi bi u plasteniku u 10 L potovima cekali ostale 2 vrste tako da ih sve u isti dan presadim u rupe. 20-30 kom fem iz sjemena ostaje u plasteniku da vidimo razliku greenhousa i out-a.

6 Likes

Dobro si zamislio to s klonovima, nego kolko klonova bi skidal? Trebaš prostora za mamu. Ona treba rast na 18/6. Kolko sam shvatil ideš sa regularkama na 12/12, pa bi biljku za klonove trebal stavit posebno. Filter ti tu netreba. Samo neki vent bi trebal da ti vrti zrak i da njiše biljke.
Za rasvjetu si možeš složit i panel od led sijalica ili kako je @5ar odlučio za pravu led rasvjetu…

3 Likes

U plastenik bi stavio u velike potove nekih 25-30 komada znaci treba mi min 30 klonova da mi nadomjesti tih 30 sjemenki… prvo bi isao sa majkma po 18/6, onda bi klonove prebacio u sator 80x80,a na mjesto gdje su majke bi isle regularke. Sad neznam koliko da drzim majke nisan iskusan u tome odradia san jednom indoor al s automatima zato bi poceo ranije jer ako startam 15.02 ajmo rec da 15.03 skidam klonove, i stavljam regularke koje ce u roku 3 tjedna pokat spol znaci mogu mi bit spremne za vani 20.04…

2 Likes

brate kreni što prije ako hočeš uhvatit 30 dobrih klonova i to moraš dobre fem sjemenke imat

2 Likes

Koliko od prilike su ti potovi/saksije? Za sadnice/klonove je bitno izabrati “elegantne” mame, oces loviti fenotip ili ne, a i ne znam isplatil se to kod industrijalke raditi, tvoja stvar, no, uglavnom treba prvo “mother” biljke pripremiti od kojih ces sijeci sadnice, a i njima treba vremena dok se ne razviju kroz trening da bi narazeo poprilican broj zdravih sadnica…
Pametnije bi bilo taj sav prostor iskoristiti za 12/12 rezim, onda selektirati zenske, pripremiti im vani dobro mjesto, sa veoma dobrim supstratom, i onda za iducu sezonu 6-8 mjeseci unaprijed pripremiti dobre biljke od kojih sijeces sadnice (uz to dodatno prouciti literaturu o kloniranju, koje biljke izabrati, prouciti po netu sorte koje uzgajas, mozda je vec neko prije tebe klonirao itd…)…

3 Likes

Potovi su 70litarski,kvalitetna zemlja s perlitom.Mislio sam iskoristit fem sjeme kad sam ga vec kupio,pa napravit klonove cisto da pokusan npr s 4 majke u 25ili39 litarskim potovima,krenuo bi cim prije!
Koliko im treba vremena da se dobro razviju? Imam plastenik, tako da svakako mogu startat regularke u 3em mjesecu isto kao 5ar prosle godine. Al volio bih veci dio odradit u indoor kad vec imam prostor i vecinu opreme… Mogu ostavit klonove za iducu sezonu,a sad se posvetit regularkama kao sto si rekao, startat ih sredinom 2og mjeseca i cim ih selektiram prebacit u potove s dobrom zemljom u plastenik dok ne dode vrijeme za polje.

2 Likes