Znanstvenici otkrivaju da su baterije od konoplje osam puta snažnije od litija

Prema novim istraživanjima, otpadna vlakna usjeva konoplje nadmašuju grafen za tisućinicu cijene.

Postoji li nešto što konoplja ne može učiniti? Godinu dana nakon što je konoplja postala legalna za uzgoj u Sjedinjenim Državama, vidjeli smo njezinu moć da napravi bolju odjeću, bolje zgrade i bolje lijekove.

Čini se da postoji nešto još bolje - izrada baterija.

Većina današnjih auto-baterija izrađena je od litija, skupog materijala koji brzo nestaje.

Tim američkih i kanadskih istraživača razvio je bateriju koja se može koristiti u automobilima i električnim alatima pomoću vlakana konoplje - unutarnje kore biljke koja obično završava na odlagalištima.

Oni su “skuhali” drvenastu pulpu i preradili je u karbonske nano -ploče, koje su koristili za izgradnju superkondenzatora “u rangu s grafenom ili bolje od njega” - industrijski zlatni standard.

Grafen je sintetički ugljični materijal lakši od folije, ali ipak otporan na metke, ali je izrada izuzetno skupa.

“Ljudi me pitaju: zašto konoplja? Kažem, zašto ne? " izumitelj David Mitlin kaže za BBC.

“Izrađujemo materijale nalik grafenu za tisućinku cijene-i to radimo s otpadom.”

Mitlin, profesor kemijskog inženjerstva na Sveučilištu Clarkson u New Yorku, prvi je put objavio opis baterije svog tima u časopisu ACS Nano 2014. godine.

Nedavno je jedan YouTubeer po imenu Robert Murray Smith, čiji je kanal posvećen baterijama i stavio bateriju konoplje na test s litij-ionskom baterijom, otkrio da je 8 puta snažnija!

Teslina nova baterija od milijun kilometara izrađena je od litij-željeznog fosfata, koji bi trebao trajati dvostruko duže od konvencionalnih litij-ionskih baterija.

Iako izdašniji i jeftiniji od litij-ionskog, litij-željezo-fosfat još uvijek se ne može natjecati s naizgled daleko snažnijom (i obnovljivom) konopljom!

4 Likes

zamislite, za 3 god isklijaš biljku i u 2. tjednu života na nju spajaš kabal koji napaja lampe od 200 wattta… :joy: :sweat_smile: :vutra: :vutra: :vutra: :vutra: :vutra:

1 Like

Kad kažem frendovima ovakve stvari, govore mi da sam poludio, i da sad zato što uzgajam CBD “odjednom mislim da je rješenje za sve u konoplji”…neka neka, još par godina i vidjet ćemo :slight_smile:

3 Likes